Тисячі пацієнтів звертаються на прийом до лікарів-неврологів та отоларингологів зі скаргами на головокружіння, шум в голові та запаморочення. Діагностика таких станів є досить складною, а лікування в багатьох випадках – малоефективним.
Вчені, вивчаючи цю проблему, з’ясували, що у структурі вестибулярного органа є два типи волоскових клітин і два типи нервових волокон, товсті та тонкі. Як стверджує дослідник професор Костянтин Трінус, у пацієнтів, які скаржаться на головокружіння виникає ністагм, тоді, як при запамороченні – рідко. На підставі цього, науковець стверджує про те, що існує дві системи: одна – створює ілюзію руху, а друга формує порушення сприйняття простору руху. Це означає, що лікування різних видів порушень вестибулярної функції потребує різних підходів.
Особливий інтерес викликають дослідження, які координувалися в університеті Максиміліана. Дані дослідження були замовлені дирекцією ЧАЕС з приводу скарг співробітників на запаморочення. В результаті об’єктивних досліджень, як стверджує професор Трінус, науковці встановили, що радіація уражає вестибулярний апарат, як наслідок – імунодиприсивні порушення.
Саме запаморочення може бути передвісником серйозних захворювань. Багаторічний досвід лікування пацієнтів із запамороченням показав, що процес, який починається з периферичного розладу згодом переміщується на вищі відділи мозку. При підключенні до патологічного процесу кори головного мозку іде порушення імунітету, що в свою чергу обумовлює розвиток хронічних інфекцій, серцево-судинних, аутоімунних та онкологічних захворювань.
Науково доведено про те, що опромінення має аналогічну дію стресу.
Учасникам АТО, біженцям, які знаходяться під впливом стресу останні роки, найближчим часом загрожують судинні проблеми та різні вестибулярні порушення, які будуть суттєво впливати на імунний статус.
Костянтин Трінус радить прислухатися до прогнозів науковців та завчасно проводити реабілітацію і профілактику даній категорії населення.
За матеріалами статті К. Трінуса «В Україні науковець – ніхто»