Депресія – це розлад, що характеризується стійким зниженням настрою та втратою здатності переживати радість, песимістичним поглядом на те, що відбувається навколо, а також зниженою самооцінкою, позбавленням інтересу до звичайної діяльності, яка може супроводжуватися думками про самогубство, зловживанням алкоголем або психотропними речовинами.
Сьогодні вважають доведеним фактом те, що певним групам населення характерний підвищений рівень ризику виникнення депресивних епізодів. До таких належать особи, які мають сімейну схильність до депресій, вагітні та жінки у післяпологовому періоді, люди, що пережили насильство чи залякування, особи з хронічними захворюваннями, та ті що зловживають алкоголем або наркотичними речовинами.
Депресія є найбільш поширеним у світі психічним розладом. Однак вона піддається лікуванню. Існують два основних методи лікування депресії. Це психотерапія та лікування антидепресантами.
Психотерапія являє собою серію структурованих сеансів, на яких лікар допомагає пацієнтові визначити та змінити поведінкові стереотипи (ізоляція, бездіяльність, уникнення проблем, та ін.) та когнітивні реакції (деструктивне мислення, перебільшення негативних і знецінення позитивних подій). Рекомендують проводити 10-20 сеансів, по одному в тиждень. Завдання психотерапевта – допомогти пацієнту в протистоянням з негативним баченням себе, світу та майбутнього, а також відновити рівень активної діяльності, яка приносить відчуття задоволення.
Антидепресанти – це ліки від депресії. Призначити та відміняти їх може тільки лікар. Важливо, щоб пацієнт мав контакти зі своїм лікуючим лікарем, який має надати інформацію про дію ліків, особливості прийому медикаментів, можливі побічні ефекти. Побічні дії ліків можливі, але з ними можна успішно справлятися. Потрібно знати, що антидепресанти починають діяти поступово, накопичуються в організмі, і повний ефект проявляється приблизно через 2 тижні. За результатами опитування, проведеного в США в кінці ХХ ст., найбільшим відкриттям минулого століття визнано не інтернет і не теорію відносності, а маленьку капсулу прозаку – сучасного антидепресанту, яким лікують депресію.
Також важливо розуміти, що лікування – це тривалий процес, але видужує тільки той, хто лікується.
Лікар психіатр-психотерапевт Ольга Самардак