До Рівного вкотре завітав професор з Америки, директор програм розвитку дітей та запобігання вродженим вадам, голова правління МБФ «ОМНІ-мережа для дітей» Володимир Вертелецький, який наголосив на необхідності розширення дій щодо покращення здоров’я дітей в області. Особливо це стосується найбільш радіоактивно забрудненого Поліського регіону.
Під час зустрічі із Рівненськими медиками професор вкотре наголосив на важливості профілактики вроджених вад розвитку у дітей. Зокрема мова йшла про вади неавральної трубки (ВНТ), які виникають на ранніх етапах внутрішньоутробного розвитку дитини (їх проявами є аномалії головного та спинного мозку, черепа і хребта) і досить поширені на Рівненщині.
Обговорюючи питання запобігання вродженим вадам розвитку дітей із рівненськими колегами з обласного діагностичного центру, Володимир Вертелецький говорив і про необхідність забезпечення здорового харчування дітей із радіаційно забруднених районів та впровадження додаткових заходів безпеки.
Шустик Р.П., Євтушок Л.С., Вертилецький В.В.,Богатирчук-Кривко С.К. Шумлянський І.В.
– Смертність дітей на Поліссі вдвічі більша, ніж у інших регіонах, – підкреслив Володимир Вертелецький. – І на цей час ситуація на Рівненщині дуже серйозна, тут є більше радіації, ніж у Житомирській області. У зв’язку з тим що у ваших грунтах відсутня глина, яка зазвичай зв’язує радіоактивні елементи, вони накопичуються у рослинах, а звідти потрапляють у молоко та інші продукти харчування. Тому час, який пройшов від Чорнобильської катастрофи нічого не значить – ваші діти продовжують отримувати отруйне молоко з радіоактивним цезієм. Якийсь період на Полісся привозили чисте молоко і давали його раз на день дітям у школах. Тепер це не практикується. Вважаю, що такий підхід неприпустимий. Невже не можна знайти кошти, аби прогодувати 10 тисяч дітей? Крім того, більшість країн світу вже давно практикує збагачення продуктів харчування, зокрема борошна фолієвою кислотою. «В Україні цього немає, а ціна такої бездіяльності – життя дітей», - зауважив науковець.
Свої пропозиції щодо шляхів зменшення дитячої смертності Володимир Вертелецький, як представник багатьох міжнародних організацій, виклав і на засіданні Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я 29 листопада 2017 року.
– Сподіваюся, що депутати дослухаються до наших порад і приймуть відповідні рішення, – каже професор. – Інакше дитяча смертність в Україні продовжуватиме зростати, адже частки смертей дітей із вродженими вадами розвитку, пов’язаними із радіаційним забрудненням на фоні загальностатиститчних показників у вас і досить значна.
За матеріалами «Медичного вісника»