Ревматичні захворювання (РЗ) включають більше, ніж 200 різноманітних хвороб, від різних типів артриту до остеопарозу і системних захворювань сполучної тканини. РЗ також називаються кістково-м'язевими захворюваннями і характеризуються болем і зниженням об'єму рухів і функцій однієї чи більше ділянок кістково-м'язевої системи. при РЗ також можуть уражатися і внутрішні органи.
В сучасному світі РЗ більше уражають людей, ніж інші захворювання. Фактично третина населення всіх вікових груп хворіє на РЗ на певному єтапі їх життя. В Європі майже кожна сім'я має певне ревматичне захворювання. Більше того, неліковані РЗ призводять до скорочення тривалості життя. Ревматичні захворювання можуть уражати всіх людей незалежно від віку і статі, хоча жінки хворіють частіше чоловіків. Співвідношення Ч:Ж складає 40% і 60% відповідно. Це частково пояснюється особливостями гормонального статусу жінок, але точна причина залишається невідомою.
Основними факторами, які підвищують ризик розвитку РЗ є куріння, надлишкова вага, генетичні фактори, деякі професії, пов'язані з травмами та перевантаженнями суглобів, старіння.
Запідозрити у себе ревматичне захворювання можна, якщо у вас відмічаються наступні ознаки і симптоми:
- Постійний біль у суглобах
- Болючість в суглобі при пальпації
- Запалення, що виражається припуханням суглоба, скутості в ньому, почервонінні і/або місцевому підвищенні температури
- Ранкова скутість у суглобах і потрібно щонайменше 30 хвилин, щоб "розрухати" суглоби для більш комфортних рухів
- Втрата об'єму рухів чи гнучкості суглобів
- Відчуття "задерев'яніння" в ділянці спини, особливо в попереко-крижовому відділі у чоловіків
- Болі і припухлість суглобів після перенесеної гострої урогенітальної чи кишкової інфекції
- Болі в суглобах і/чи в хребті при псоріазі
- Утримання підвищеної температури тіла протягом 1-2 тижні
- Почервоніння шкіри щік і лоба, що не проходять
- Вузлуваті утворення на шкірі рожевого кольору
- Ділянки ущільнення шкіри з порушенням чутливості зі зміною зовнішнього вигляду
- Зменшення зросту і переломи кісток
- Акушерська патологія (невиношування вагітності, спонтанні аборти)
- Велика втомлюваність, нестача енергії, слабість чи погане самопочуття
- Поєднання вище перерахованих симптомів
- Наявність у родичів ревматичного захворювання або подібних скарг
Певний діагноз РЗ встановлюється лікарем-ревматологом при оцінці скарг, історії захворювання, при об'єктивному огляді хворого, даних спеціальних лабораторних аналізів та інструментальних досліджень.
Немає жодного медичного препарату чи методу лікування, які би оптимально підходили всім пацієнтам. Існують різноманітні ліки і методи лікування, які допомагають тамувати біль, контролюють симптоми артриту, досягти ремісії захворювання. Багато ревматичних запальних захворювань лікуються так званими базисними протизапальними препаратами, які мають більш виражений клінічний ефект, ніж ліки, що лише зменшують симптоми захворювання. Нові генно-інженерні біологічні препарати являються найбільш ефективними. На сьогодні розроблено рекомендації щодо лікування ревматичних захворювань Європейською антиревматичною лігою та Асоціацією ревматологів України, які враховують результати клінічних досліджень і багаторічний досвід застосування лікарських засобів в ревматологічній практиці.
Прийом ліків являється традиційним лікуванням артриту. Існують інші методи лікування: введення ліків у суглоб чи м'які тканини, натуропатія, альтернативна медицина і хірургічне лікування, фізіотерапія, санаторно-курортне лікування.
Основною ціллю лікування є вилікуватись від ревматичних захворювань. Однак, в даний час більш реальним завданням є досягнення клінічної ремісії хвороби. Наступною метою є ремісія без ліків і це на сьогодні все більш досяжно.
Про артрит існує багато хибних уявлень. Вони виникають від передачі неправдивої інформації і можуть заважати людині правильно реагувати на хворобу. Ось декілька прикладів:
-
Артрит - захворювання похилого віку. В дійсності артрит може виникати в будь-якому віці.
- Причиною артриту може бути холодний і вологий клімат. Практично клімат не являється причиною розвитку хвороби і лікувальним фактором.
- Артрит викликається поганим харчуванням. Однак немає чітких наукових доказів, що певна їжа може викликати чи попереджувати артрит. Лише при подагрі вживання певних видів продуктів чи напоїв (алкоголь) може викликати напад хвороби.
Чи можливо знизити ризик ревматичних захворювань?
Як і при інших захворюваннях, найбільш важливими являється поінформованість пацієнта про хворобу і раннє звернення до лікаря. Здоровий спосіб життя, збалансоване харчування і фізична активність завжди рекомендуються як засоби профілактики всіх видів захворювань.
Ревматичні захворювання значно впливають на якість життя населення. При відсутності лікування чи неправильному лікуванні (самолікуванні) ревматичних захворювань хвороба прогресує, ускладнюються щоденні дії, такі як ходьба, підйом по сходах, приготування їжі, дотримання гігієни. Ревматичні захворювання негативно впливають на працездатність. Це найчастіша причина отримання листків непрацездатності і передчасного виходу на пенсію, призводячи до інвалідності, навіть серед населення працездатного віку. Від вчасності звернення до ревматолога і дотримання його рекомендацій щодо лікування і способу життя залежить перебіг захворювання, якість і тривалість життя пацієнта.