У рамках міжнародного Дня запобігання алкогольному синдрому плоду відбувся круглий стіл за участю науковців та представників державних управлінь, громадських організацій, представників медіа, а також презентація науково-популярного фільму «Дитина для життя».
Фільм презентувала директор благодійної міжнародної організації Ukraine Works Ltd Ен Бейтс Лінден. Також були представлені навчальні посібники та книжки з українським перекладом, в яких висвітлені питання опіки, навчання та соціальної реабілітації дітей з алкогольним порушенням розвитку.
Особливий інтерес та дискусію викликав саме перегляд фільму, в якому показані діти з розумовими та фізичними вадами, чия відверта розмова про свої проблеми та каяття матерів надзвичайно зворушили всіх присутніх. Фільм містить інформацію наукового змісту про патологічні зміни, які формуються під впливом алкоголю. Повну версію фільму можна знайти на сайті www.ukraineworksltd.org.
Окрім того, науковці Рівного поділились результатами досліджень алкогольного синдрому плоду в Україні, які проводяться спільно з університетами Сан-Дієго, Девісу, Еморі, Каліфорнії та Індіани (США). Зокрема, акцент було зроблено на ранній діагностиці та профілактичні заходи, які включають спеціальне мікронутрієнтне харчування у період до вагітності та на ранніх термінах вагітності, що нівелює негативний вплив алкоголю на плід.
Проведення цього заходу дозволило зробити наступні висновки:
- алкоголь може завдати більше шкоди ненародженій дитині, аніж будь-який інший наркотик;
- ФАС – одна з головних відомих причин розумової відсталості;
- вродженим вадам розвитку плоду та фетальним алкогольним ефектам можна завадити, відмовившись від вживання алкоголю під час вагітності;
- наші діти мають право народитись здоровими.
підготувала Л. Євтушок – завідувач медико-генетичним центром РОКЛДЦ ім. Віктора Поліщука,
головний позаштатний генетик обласного управління охорони здоров’я Рівненської ОДА