Руйнівна роль стресу на організм і особливо на імунітет науково доведена і не викликає сумнівів. Ситуація, яка пов’язана з пандемією короновірусу та економічні негаразди, однозначно є факторами, які сприяють виникненню панічних настроїв населення.
В цей непростий час не завжди виважена подача інформації, яка лунає з телевізорів та ЗМІ, поширюється фейковим контентом у соціальних мережах створює вкрай негативний вплив на психіку людей. Ми спостерігаємо за тим, як змінюються поведінкові стереотипи людей, що призводить до алогічних вчинків, дій, часом агресивності, паніки та стресу.
Саме стресори, а це сильні зовнішні та внутрішні подразники, спричиняють збій гомеостазу, який є запорукою злагодженої роботи всіх органів та систем.
Розвиток стресу, про що писав великий дослідник Сельє, має три стадії розвитку: стадія тривоги, адаптації, виснаження і як результат виникнення хвороби. Особливо нещадно стрес б’є по імунітету, що позбавляє нас захисту від вірусів та бактерій.
Тепер зрозуміло чому люди похилого віку у яких є супутні хронічні захворювання складають групу високого ризику. Зважте на те, що китайські лікарі у своїх методичних рекомендаціях по заходах запобігання розповсюдженню коронавірусу та методах лікування особливу увагу акцентували на корекції психічного стану пацієнта.
Авторитетний науковий журнал «The Lancet»опублікував надзвичайно цікаві результати дослідження, яке проводилось в десяти країнах світу. У пацієнтів, які хворіли грипом, еболою, ГРВі аналізували психо-фізіологічний стан під час проведення карантинних заходів.
Результати вразили. У цієї категорії пацієнтів спостерігались симптоми стресового розладу у вигляді невротичних розладів, депресії, панічних нападів. Саме у цієї категорії пацієнтів у більшості випадків діагностували серйозні ускладнення протікання респіраторно-вірусних захворювань.
В підтвердження даних досліджень, на своєму досвіді можу стверджувати, що за час введення карантину кількість звернень пацієнтів з порушенням психо-емоційної сфери різко збільшилось. Потенційно ці пацієнти можуть поповнити групу ризику по захворюванню на короновірус в разі відсутності адекватної допомоги їм.
Можливо, нам варто знизити градус накалу, розбавити тривогу та паніку у населення. Вважаю необхідним надати майданчик для виступів кваліфікованих психотерапевтів, психологів. Запровадити онлайн консультації відповідних фахівців. Налагодити тісні комунікації сімейних лікарів, на яких покладено головне навантаження по курації даної категорії пацієнтів, з відповідними службами.
Закликаю тільки з розумінням та позитивним налаштуванням оцінювати ситуацію і не піддаватись паніці. Ми, медики, завжди готові надати необхідну допомогу і нехай завжди у Вас буде все якнайраще.
Ігор Шумлянський
невролог, заслужений лікар України,
Юдоцент кафедри Львівського національного медичного університету